0

Węglowodany i trening

Na temat węglowodanów panuje wiele nieprawdziwych teorii: że od węglowodanów się tyje, że nie można ich jeść po 18, że nie można ich jeść przed snem, że każda dieta redukcyjna musi ograniczać węglowodany do minimum.
To wszystko oczywiście kompletna nieprawda. Węglowodany są głównym i najłatwiej dostępnym makroskładnikiem energetycznym. Dostarczają one naszemu organizmowi szybkiego zastrzyku energii, która w ostateczności zasila nasze mięśnie i mózg w postaci glikogenu.

W dużym skrócie: nie ma węglowodanów – nie ma energii (pomijam tutaj możliwość wytwarzania energii z innych makroskładników bo taki proces nie jest „łatwy”). Idąc dalej, bez energii nie uda się zrobić ciężkiego treningu, a bez ciężkiego treningu nie ma efektów pracy nad ciałem.

Wszystkie wymienione wcześniej, negatywne opinie na temat tego makroskładnika, nie wynikają z niego samego, ale po prostu z nadwyżki kalorii. Mniejsza podaż kalorii niż popyt? Waga spada w dół. Większa podaż niż popyt? Waga leci w górę. Węglowodany nie są tutaj winowajcą.

Dlatego nie tylko nie należy się bać węglowodanów , a co więcej warto je dorzucać do napoju, który pijemy w czasie treningu: łatwo i szybko dostępna energia to cięższy i bardziej efektywny trening. Jako suplement, węglowodany są jedną z tańszych i jednocześnie jedną z najefektywniejszych odżywek (np. http://www.sfd.pl/sklep/prdir.aspx?pid=216&produkt=26327).

Kolejną kwestią jest jedzenie węglowodanów na noc w okresie redukcji. Oczywiście można je jeść na noc, bo kluczowa jest ogólna, dzienna podaż kalorii, a nie to czy zostaną one zjedzone o 18:00, 19:00 czy 20:00. Ponadto jeśli trenujemy wieczorem, to wręcz bardzo wskazane jest zjedzenie węglowodanów po wieczornym treningu, w celu uzupełnienia spalonego w trakcie treningu glikogenu.

Ostatnią istotną kwestią odnośnie węglowodanów jest ich podział na proste i złożone. Przez większość dnia (poza okresem treningu) najlepiej wybierać węglowodany złożone, które znacznie dłużej się trawią i dostarczają energii przez dłuższy czas. Węglowodany złożone znajdziemy w: kaszach, pieczywie razowym, makaronach pełnoziarnistych, ryżu brązowym, batatach itp. Węglowodany proste sprawdzają się jednie w okresie treningu, kiedy energia jest potrzebna tu i teraz. Węglowodany proste znajdziemy w białym pieczywie, białym ryżu, białych makaronach, słodyczach, miodzie, cukrze, napojach sztucznie słodzonych, sokach itp. Oczywiście ze względów praktycznych, w okresie treningu najlepiej sięgnąć po suplementy węglowodanowe, które znacznie ułatwiają ich przyjmowanie podczas pobytu na siłowni, sali fitness czy na świeżym powietrzu.

w

wikimedia.org

Comments

comments

Fitness kuchnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.